kuranKur'an; âlemlerin Rabbi tarafından son peygamber Hz. Muhammed (s.a.s.)'e indirilen kitabın en çok söylenen ismidir. Kur'an'ın diğer isimlerinden bazıları da şunlardır: Zikir, Furkan, Mushaf, Kitabu'l-Mübin, Kelâmullah, Nur, Hüdâ, Şifa, Mev'ize... Bazı müfessirler, Kur'an veya Kitaba sıfat olarak gelen tabirleri de sıralayarak, bu isimlerin sayısını yüze kadar çıkarmışlardır.

Kur'an-ı Kerim, yirmi üç senede peyderpey nazil olmuştur. Kitab'ın hepsi bir defada indirilmemiştir. Kur'an, bölüm olarak 114 sûreye ayrılır. Bu sûrelerin hepsi aynı uzunlukta değildir. Elli sayfalık bir sûre olduğu gibi, bir satırlık sûre de vardır. Sûreler de âyetlere ayrılır. En kısa sûre üç âyet, en uzun sûre de iki yüz seksen altı âyettir. Âyetlerin uzunlukları da eşit değildir. Bir sayfalık bir âyet olduğu gibi bir kelimelik âyetler de vardır. Kur'an, sayfa adedine göre de cüzlere ayrılır. Her cüz yirmi sayfadır. Kur'an, toplam otuz cüzdür. Her cüz de kendi içinde dört hizb'e ayrılır. Her hizb, beş sayfadır.

Kur'an Konuları

Kur'an'ın dış yapısıyla ilgili bu bilgileri verdikten sonra iç yapısına, konularına geçebiliriz. Kur'an, üluhiyet ve ubudiyet konularını içerir. Rabbımız ve sıfatları, yaratıklar, özellikle de insan ve onun Rabbıyla ve diğer yaratıklarla ilişkileri Kur'an'ın ana konusudur. Kur'an, Rabbımızın bize mesajları olduğu için, konuları da kul ile Rab arasındaki ilişkiler bağlamında, kulun varlık alemindeki konumu, kendisini yaratan Rabbın özellikleri, insanın ilişki içerisinde olduğu ve olabileceği her şeyi içermektedir. Kısaca maddeler halinde sıralayacak olursak:

Allah Teâlâ,İnsanlar,Tabiat ve evren,Rasûller, Nebîler ve iyi kulların örnekliği,Toplum ve Tarih,Göremediğimiz, fakat etkilendiğimiz varlıklar (melek, cin),Kötülük örnekleri, isyancı kullar (şeytan, Fir'avun, Karun, Ebu Leheb, kâfirler, müşrikler, zalimler, fasıklar, münafıklar...),Helaklar, kıyamet, ahiret, cennet, cehennem,Allah'ın gönderdiği kitaplar ve konuları,İnsandan yapması istenen emirler, tavsiyeler; yapmaması istenen yasaklar, uyarılar ve sakındırmalar,Dünya, evren ve hayâtla ilgili hükümler.
B.K.M.G

Share

Yorum ekle

Eklenen yorum Türkiye Cumhuriyeti yasalarına ve toplumun genel ahlak değerlerine aykırı olmamalıdır.
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalı ya da yeni bir üye hesabı açmalısınız. Üye girişi yapmayanların yorumlarında bazı özellikler kısıtlanmıştır ve onaylanmadan yayına girmez.


Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar   

 
0 #11 AYSEGÜL 31-10-2014 22:03
KEYİFLİ :D NEŞELİ :lol: MUTLU :-) EMİN ;-) GÜZEL 8) KISMEN :-| TAVIRLI :-* UTANGAÇ :oops: ÜZGÜN :sad: MUTSUZ :cry: ŞAŞIRMIŞ :o KARARSIZ :-? SUSKUN :-x DELİRMİŞ :eek: UYUMUŞ :zzz COŞKULU :P HIRSIZ :roll: ŞÜPHELİ :sigh:
Alıntı
 

ARAYIN

DOST SİTELER

Temiz İnternet, Nimettir!
Secdegah.Org
Gaziantep Kur'an Hafızları
Özgür Düşünce Paylaşım Platformu
Joomla! Portalı - Tek Başına Yeter!
Aytuğ Halil Akar

SAYAÇ

1365909
Bugün
Dün
Bu Hafta
Geçen Hafta
Bu Ay
Geçen Ay
Toplam
1258
2776
12782
1284401
1258
85664
1365909

IP'niz: 54.197.94.241
Bugün: 01.11.2014

BENİ TAKİP EDİN

 RSS akışını takip edinFacebook'dan takip edinTwitter'dan takip edinInstagram

Ücretsiz Hizmetler

Yukarı Dön
Free and premium joomla templates.