Regaib Kandili Reviewed by Momizat on . Kameri takvime göre recep ayının ilk cuma gecesi, (yarın) regaib kandili olarak kutlanır. Bu kandil, üç aylar dediğimiz mübarek aylar içinde kutlanan ilk kandil Kameri takvime göre recep ayının ilk cuma gecesi, (yarın) regaib kandili olarak kutlanır. Bu kandil, üç aylar dediğimiz mübarek aylar içinde kutlanan ilk kandil Rating: 0
Buradasınız: Ana Sayfa » İslam » Regaib Kandili

Regaib Kandili

regaib kandiliKameri takvime göre recep ayının ilk cuma gecesi, (yarın) regaib kandili olarak kutlanır. Bu kandilüç aylar dediğimiz mübarek aylar içinde kutlanan ilk kandildir.

Regaib, kelime manası itibariyle; çok sevilen,

sayılan, pahası ağır olan ihsanlar, fazilet ve bereket demektir. İhsan, rahmet ve af yağar. Peygamber Efendimiz, (s.a.v.) bu gecede yapılan duaların geri dönmeyip, kabul edileceği konusunda şöyle buyurmuştur:

“Beş gece vardır ki, onlarda yapılan dualar geri dönmez. Yani kabul olur. Bunlar;

– Recebin ilk cuma gecesi,

– şabanın on beşinci gecesi,

– Cuma geceleri,

– Ramazan Bayramı gecesi,

– Kurban Bayramı gecesi.”

Kandil günü oruç tutmak, geceyi ibadetle geçirmek, bol bol Kur’an okuyup nafile namaz kılmak çok sevaptır.

Herbir sevabın Kadir Gecesinde otuz bin olduğu gibi, bu Berat Kandilinde herbir amel-i salihin ve herbir harf-i Kur’ân’ın sevabı yirmi bine çıkar. Sair vakitte on ise, şuhûr-u selâsede (Üç aylarda) yüze ve bine çıkar. Ve bu sevaplar Mukaddes Gecelerde on binler, yirmi bin veya otuz binlere çıkar. Bu geceler elli senelik bir ibadet hükmüne geçebilir. Onun için, elden geldiği kadar Kur’ân’la ve istiğfar ve salâvatla meşgul olmak büyük bir kârdır.

Said Nursî – şualar

Kandiliniz Mübarek Olsun

Regaib kandilinin ve üç ayların tüm müslümanlara hayırlar getirmesini temenni eder Rabbimden af ve mağfiret dilerim. Hayırlı Kandiller.

Yazar hakkinda

Web Master

Teknoloji meraklısı, dinini gerektiği gibi yaşamaya ve insanlara elinden geldiğince yardımcı olmaya çalışan bir kul.

Kayıtlı içerikler : 178

Yorum yaz

 

© 2008 - 2016 Yusuf BAHAR - Kaynak gösterilerek alıntı yapmaya açıktır. Bilginin borcu, onu paylaşmaktır. Umarım ki bu vesileyle bir hayır duası ola, o da inşeAllah bizi kurtara.

Scroll to top
Ücretsiz Hizmetler