Besmele Reviewed by Momizat on . Besmele olarak adlandırılan "Bismillahirrahmanirrahim" cümlesi "Esirgeyen ve bağışlayan Allah'ın adıyla başlarım" demektir. Müslüman, yapacağı bütün meşru işler Besmele olarak adlandırılan "Bismillahirrahmanirrahim" cümlesi "Esirgeyen ve bağışlayan Allah'ın adıyla başlarım" demektir. Müslüman, yapacağı bütün meşru işler Rating:
Buradasınız: Ana Sayfa » İslam » Besmele

Besmele

Besmele olarak adlandırılan “Bismillahirrahmanirrahim” cümlesi “Esirgeyen ve bağışlayan Allah’ın adıyla başlarım” demektir. Müslüman, yapacağı bütün meşru işlere bu cümleyle başlamalıdır.

Besmele, Allah’a güvenmenin , O’na teslim olmanın, O’ndan yardım dilemenin, O’na sığınmanın ifadesidir. Mü’min her hayırlı işinde sadece Allah’ın yardımına güvenir, O’nun rahmetini umar. Çünkü her şeye hayat veren Allah’tır. Her şey O’nun iradesiyle başlar ve yine O’nun iradesiyle son bulur. Her başlangıç, her hareket, her yöneliş O’nun dilemesiyle meydana gelir. Bu sebeple her meşru işe O’nun adını anarak başlamak Müslüman’ın temel hedefi olmalıdır.
Müslüman kişi mabedine, evine, iş yerine, girerken; sözüne, konuşmasına, dersine başlarken, bağıda, bahçesinde, bürosunda ve iş yerinde çalışırken besmeleyi terennüm etmeli, onu bir hayat tarzı haline getirmelidir.
Allah, işine besmeleyle başlayanların işlerini kolaylaştırır. Besmelesiz başlanan işten beklenen sonucu elde etmek zorlaşır. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.a.v.): “Besmele ile başlanmayan her önemli iş sonuçsuz kalır!” buyurarak bizleri bu konuda uyarmıştır.

Allah dilimizden besmeleyi eksik etmesin.

Yazar hakkinda

Web Master

Teknoloji meraklısı, dinini gerektiği gibi yaşamaya ve insanlara elinden geldiğince yardımcı olmaya çalışan bir kul.

Kayıtlı içerikler : 178

Yorum yaz

 

© 2008 - 2016 Yusuf BAHAR - Kaynak gösterilerek alıntı yapmaya açıktır. Bilginin borcu, onu paylaşmaktır. Umarım ki bu vesileyle bir hayır duası ola, o da inşeAllah bizi kurtara.

Scroll to top
Ücretsiz Hizmetler