Mübarek üç aylar yaklaşıyor. Reviewed by Momizat on .  ÜÇ AYLAR (şuhur-u Selase) 3 Haziran 2011 - 1 Recep 1432 "Üç Aylar" sonu ramazan ayı ile biten feyizli ve bereketli bir maneviyat mevsimidir. Bu aylar, kam  ÜÇ AYLAR (şuhur-u Selase) 3 Haziran 2011 - 1 Recep 1432 "Üç Aylar" sonu ramazan ayı ile biten feyizli ve bereketli bir maneviyat mevsimidir. Bu aylar, kam Rating:
Buradasınız: Ana Sayfa » İslam » Mübarek üç aylar yaklaşıyor.

Mübarek üç aylar yaklaşıyor.

 ÜÇ AYLAR (şuhur-u Selase)

3 Haziran 2011 – 1 Recep 1432

“Üç Aylar” sonu ramazan ayı ile biten feyizli ve bereketli bir maneviyat mevsimidir. Bu aylar, kameri takvime göre recep, şaban ve ramazan aylarıdır. Bu aylar, rahmet dalgalarının başladığı, manevi huzur ve sükunun kalplere doğduğu, ilahi rahmetin coştuğu aylardır. Bu aylar girince, mü’minlerin ruhlarını manevi bir hava kaplar.

Bu mübarek ayların manevi değerine Hz. Peygamber işaret etmiş ve şöyle buyurmuşlardır:

Recep Allah”ın ayı, şaban benim ayım, ramazan da ümmetimin ayıdır.”

“Ey Allah’ım! Recep ve şabanı bize mübarek kıl, bizi ramazana kavuştur.”

Bu aylar mübarek gecelerle doludur. Recep ayının ilk cuma gecesi, regaib gecesi, yirmi yedinci gecesi de mirac gecesidir. şaban ayının on beşinci gecesi berat gecesi, ramazan ayının yirmi yedinci gecesi de kadir gecesidir.

 

Zünnun-i Mısri şöyle der:

Recep tohum ekme, şaban sulama, ramazan ise hasat ayıdır.”

 

Üç aylar, geçmişin muhasebesini yaparak, geleceğe azim ve enerji dolu bir şevkle atılmak için iyi bir imkandır. Hayatımızda oto kontrol sisteminin kurulmasına vesile olan mübarek üç aylar ve kandiller dünyevi meşguliyetlerimizden sıyrılıp, yaratılış gayemizi düşünmemiz; yaratan ve yaratılanlarla olan münasebetlerimizi değerlendirmemiz için son derece kıymetli fırsatlardır.

 

Regaib Kandili

 

Kameri takvime göre recep ayının ilk cuma gecesi, (2 Haziran 2011) regaib kandili olarak kutlanır. Bu kandil, üç aylar dediğimiz mübarek aylar içinde kutlanan ilk kandildir.

 

Regaib, kelime manası itibariyle; çok sevilen, sayılan, pahası ağır olan ihsanlar, fazilet ve bereket demektir. İhsan, rahmet ve af yağar. Peygamber Efendimiz, (s.a.v.) bu gecede yapılan duaların geri dönmeyip, kabul edileceği konusunda şöyle buyurmuştur:

 

“Beş gece vardır ki, onlarda yapılan dualar geri dönmez. Yani kabul olur. Bunlar;

Recebin ilk cuma gecesi,

şabanın on beşinci gecesi,

– Cuma geceleri,

Ramazan Bayramı gecesi,

– Kurban Bayramı gecesi.”

 

Kandil günü oruç tutmak, geceyi ibadetle geçirmek, bol bol Kur’an okuyup nafile namaz kılmak çok sevaptır. 

 

Herbir sevabın Kadir Gecesinde otuz bin olduğu gibi, bu Berat Kandilinde herbir amel-i salihin ve herbir harf-i Kur’ân’ın sevabı yirmi bine çıkar. Sair vakitte on ise, şuhûr-u selâsede (Üç aylarda) yüze ve bine çıkar. Ve bu sevaplar Mukaddes Gecelerde on binler, yirmi bin veya otuz binlere çıkar. Bu geceler elli senelik bir ibadet hükmüne geçebilir. Onun için, elden geldiği kadar Kur’ân’la ve istiğfar ve salâvatla meşgul olmak büyük bir kârdır. 

 

Said Nursî – şualar

Yazar hakkinda

Web Master

Teknoloji meraklısı, dinini gerektiği gibi yaşamaya ve insanlara elinden geldiğince yardımcı olmaya çalışan bir kul.

Kayıtlı içerikler : 178

Yorum yaz

 

© 2008 - 2016 Yusuf BAHAR - Kaynak gösterilerek alıntı yapmaya açıktır. Bilginin borcu, onu paylaşmaktır. Umarım ki bu vesileyle bir hayır duası ola, o da inşeAllah bizi kurtara.

Scroll to top
Ücretsiz Hizmetler